Chirurgia ręki
drukuj drukuj rozmiar czcionki A A A
Chirurgia ręki Przykurcz Dupuytrena
Umów się na wizytę

Choroba Dupuytrena jest chorobą o podłożu genetycznym, polegającą na przebudowie i nadmiernym grubieniu tkanki podskórnej dłoni zwanej powięzią. Zmiany typu guzki, zaciągnięcia skóry, zgrubienia i pasma pogrubiałej tkanki pojawiają się na dłoni i rozciągać się mogą na palce. Powoduje to stopniowe przykurczanie palców, w stawach ręki. Choroba nie dotyczy bezpośrednio ścięgien, nerwów i naczyń, ponieważ te struktury zbudowane są z innego rodzaju kolagenu. Miejscowy przerost tkanki Dupuytrena może pojawić się również na rozcięgnie podeszwowym i męskich narządach rozrodczych co nie jest częstą manifestacją choroby, lecz świadczy jednak o bardziej agresywnym przebiegu choroby.

Choroba najczęściej dotyczy mężczyzn w wieku powyżej 40 roku życia. Często dotyczy lewej i prawej dłoni jednocześnie, w różnym stopniu zaawansowania. Zaczyna się na wysokości palca małego i czwartego. Przebieg choroby jest stopniowy i powolny, trudny do przewidzenia i nie podlega modyfikacji pod wpływem rehabilitacji, czy jakichkolwiek środków farmakologicznych. Obecnie nie ma dowodów naukowych, iż rozwój choroby związany jest z jakąś ekspozycją zawodową i czynnościami dnia codziennego. Bardziej agresywny przebieg choroby obserwuje się u osób młodych z bardziej uogólnioną chorobą.

Diagnoza zazwyczaj stawiana jest po badaniu klinicznym. Nie ma jednoznacznych testów medycznych z krwi, które by potwierdziły tę chorobę.
Wskazaniem do leczenia jest przykurcz palców zmniejszający sprawność kończyny. W przypadkach niewielkich przykurczów, niedających upośledzenia funkcji kończyny, zaleca się obserwację pacjenta. W przypadkach bardziej zaawansowanych, zaleca się leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne polegające na podaniu leku, tj. enzymu rozpuszczającego pasma łącznotkankowe powodujące przykurcz (lek ma nazwę Xiapex).

Leczenie chirurgiczne wymaga znieczulania regionalnego i pobytu w szpitalu minimum 2 doby. Rana po operacji musi być drenowana i wymaga codziennych zmian opatrunku. Często dla zmaksymalizowania efektu leczniczego po zabiegu wymagana jest rehabilitacja. Rekonwalescencja pooperacyjna trwa do 4 tygodni. Pomimo zachowania wszystkich ostrożności i zasad, po operacji nie da się uniknąć powstania blizny po stronie dłoniowej w miejscu operowanym. Blizna może pozostawić dyskomfort w miejscu operowanym, a w wyjątkowych przypadkach może być bolesna podczas nacisku i masowania, a także pracy.

Xiapex jest nowoczesną metodą nieoperacyjnego leczenia przykurczu Dupuytrena. Poprzez wstrzykniecie enzymu (kolagenazy) bezpośrednio do chorej tkanki dochodzi do rozpuszczenia odcinkowego pasm łącznotkankowych. Następnie po 24 h poprzez manipulacje można uzyskać wyprost palców. Xiapex musi być podany pod kontrola usg przez osobę uprawnioną, wyszkoloną w chirurgii ręki i leczeniu preparatem Xiapex. Korzyścią tej metody jest unikniecie blizny pooperacyjnej po stronie dłoniowej, krótszy okres hospitalizacji i rekonwalescencji oraz krótszy okres do pełnego powrotu do zdrowia. Podanie preparatu nie wymaga użycia znieczulenia splotu ramiennego, a jedynie miejscowego znieczulenia skóry. Zazwyczaj nie jest wymagany program rehabilitacji po leczeniu Xiapexem. Niestety nie wszystkie postacie choroby Dupuytrena nadają się na leczenie farmakologiczne Xiapexem.

Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w Europie i USA. Dr Ireneusz Walaszek uczestniczył w szkoleniach w zachodnich ośrodkach i posiada doświadczenie w podawaniu preparatu XIAPEX. Dom Lekarski jest pierwszym ośrodkiem oferującym to bezoperacyjne, enzymatyczne leczenie choroby Dupuytrena.

Zobacz film z zabiegu

 

Pan dr Ireneusz Walaszek operuje w Domu Lekarskim w Szczecinie. Rejestracja na konsultację: tel. 91/ 46 46 469, 91/ 46 46 470. Osobom spoza Szczecina Pan doktor udziela wstępnej diagnozy po przysłaniu zdjęć zmienionej dłoni mailem: irekpl@kki.net.pl.
 

Zdjęcia pacjentów przed i po leczeniu Xiapexem w Domu Lekarskim.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagroda Gospodarcza BUSOLA BIZNESU 2011 Gazele Biznesu 2012 spółka notowana na New Connect RYNEK AKCJI GPW hope glc Diament Forbesa
Copyrights © 2012 Dom Lekarski. All rights reserved. Dom Lekarski Centrum Medyczne w CH Turzyn, tel. 91/46 46 469, 91/46 46 470