drukuj drukuj rozmiar czcionki A A A
Laryngologia >> zatoki
Umów się na wizytę

Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem umieszczone w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową otworami zwanymi ujściami zatok. Spełniają one wiele ról: nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę i oczodoły przed urazami, zmniejszają wagę szkieletu twarzoczaszki. Rozróżniamy następujące zatoki przynosowe: klinowe, czołowe, szczękowe oraz komórki sitowe.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapalenie zatok przynosowych

Zmiany chorobowe obejmujące zatoki oboczne nosa są związane z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa oraz zaburzonym transportem śluzu. Obecnie proponuje się  podział zapaleń zatok na:
– ostre zapalenie zatok – do 12 tygodni;
– przewlekłe zapalenie zatok – powyżej 12 tygodni z polipami i bez polipów.

Typowymi objawami zapalenia zatok są: niedrożność nosa, gęsta wydzielina z nosa, która często spływa po tylnej ścianie gardła, zmuszająca do kaszlu i odchrząkiwania, uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy, upośledzony węch, kaszel, gorączka.
Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Nie lekceważ długotrwałego, obfitego kataru ani bólu głowy. Wg statystyk nawet do 70% rzekomych bóli migrenowych ma swoje źródło w chorych zatokach.


Torbiele zatok

Torbiel jest to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej ilości komór wypełnionych płynem. Torbiele zatok powstają w następstwie przewlekłych procesów zapalnych zlokalizowanych w zatokach przynosowych.
Torbiele zazwyczaj są zmianami łagodnymi, ale w związku z toczącym się przewlekle procesem zapalnym, a także zmianami w obrębie komórek nabłonka tworzących torebkę torbieli, zmiany te mają niekiedy tendencję do złośliwienia. Z tego powodu powinny być usuwane operacyjne.

 

FEOZ - funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS - Functional Endoscopic Sinus Surgery) to nowoczesny, minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny podczas którego z zatok usuwane są wszelkie przeszkody utrudniające przewietrzanie zatok. Operacja przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. W trakcie operacji chirurg spoglądając przez endoskop wprowadzony przez nozdrza przednie, za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi otwiera zablokowane ujścia wszystkich zatok przynosowych, usuwając zwężające je struktury kostne i śluzowe (np. polipy nosa). Przy użyciu narzędzi tnących oraz shaverów maksymalnie ogranicza się ilość usuwanych tkanek, minimalizując uszkodzenia niezmienionej błony śluzowej. Wpływa to korzystnie na skrócenie procesu gojenia i skuteczne wyeliminowanie przyczyn zapalenia zatok przynosowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu chirurg zakłada opatrunek (tamponadę), który jest zdejmowany na następny dzień. Pacjent, w zależności od zakresu zabiegu, może zostać wypisany przez lekarza prowadzącego tego samego dnia lub zostaje na noc pod obserwacją. Po operacjach zatok nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, w tym pływania, nurkowania, które nie są zalecane w przypadku chorób zatok.


Rozpuszczalne opatrunki donosowe - czyli jak zminimalizować ból po zabiegu laryngologicznym

NexPak to zaawansowany technologicznie naturalny produkt, który stanowi bezbolesna alternatywę tradycyjnej tamponady zakładanej po zabiegach nosa i zatok. Rozpuszczalny, biokompatybilny opatrunek do nosa wykonany jest w 100% ze składników pochodzenia roślinnego. Ma on na celu zapobieganie pooperacyjnym i pourazowym zrostom w jamie nosowej i jamie zatok, jednocześnie minimalizuje krwawienie i obrzęk.

Przewaga opatrunków w technologii NexPak nad konwencjonalnymi opatrunkami donosowymi:

- rozpuszczalny w przeciągu 7-14 dni w zależności od środowiska
- łatwo usuwalny po założeniu
- pęczniejący po nasączeniu solą fizjologiczną
- biokompatybilny - wykonany w 100% z polisacharydów roślinnych
- minimalizuje krwawienie i obrzęk po zabiegach chirurgicznych
- opatrunek dostosowuje się do kształtów anatomicznych
- łatwy w użyciu - nie wymaga dodatkowego przygotowania przed zastosowaniem
- nie wymaga specjalnych warunków przechowywania
- nie powoduje efektu rozpychania i ucisku przez co jest praktycznie nieodczuwalny.

W Domu Lekarskim dajemy pacjentom, zgodnie z rekomendacją lekarza specjalisty laryngologa, możliwość dodatkowego zastosowania rozpuszczalnych opatrunków donosowych po zabiegach laryngologicznych. Więcej informacji: ekoscielniak@domlekarski.pl, tel. 515 081 345.


Opisane powyżej schorzenia często występują jednocześnie ze zmianami chorobowymi w obrębie nosa (skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych), dlatego też ostateczna wycena zabiegu jest możliwa dopiero po konsultacji specjalisty laryngologa. Prawidłowa diagnoza zaburzeń jest podstawą przy ustalaniu sposobu leczenia i zawsze uzgadniana jest indywidualnie, w trosce o bezpieczeństwo pacjenta i z myślą o jego całkowitym wyleczeniu.


Zabiegi przeprowadza dr Krzysztof Cecherz z Warszawy w Centrum Zabiegowym Domu Lekarskiego przy ul. Gombrowicza 23a w Szczecinie. Rejestracja na konsultację tel. 515 081 345 lub 91 464-19-22.

Nagroda Gospodarcza BUSOLA BIZNESU 2011 Gazele Biznesu 2012 spółka notowana na New Connect RYNEK AKCJI GPW hope glc Diament Forbesa
Copyrights © 2012 Dom Lekarski. All rights reserved. Dom Lekarski Centrum Medyczne w CH Turzyn, tel. 91/46 46 469, 91/46 46 470