drukuj drukuj rozmiar czcionki A A A
Laryngologia >> zatoki
Umów się na wizytę

Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem umieszczone w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową otworami zwanymi ujściami zatok. Spełniają one wiele ról: nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę i oczodoły przed urazami, zmniejszają wagę szkieletu twarzoczaszki. Rozróżniamy następujące zatoki przynosowe: klinowe, czołowe, szczękowe oraz komórki sitowe.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapalenie zatok przynosowych

Zmiany chorobowe obejmujące zatoki oboczne nosa są związane z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa oraz zaburzonym transportem śluzu. Obecnie proponuje się  podział zapaleń zatok na:
- ostre zapalenie zatok – do 12 tygodni
- przewlekłe zapalenie zatok – powyżej 12 tygodni z polipami i bez polipów.

Choroby zatok to problem wielu osób – bez względu na ich wiek i płeć. To najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza pierwszego kontaktu we wszystkich krajach o umiarkowanym klimacie. W Polsce szacuje się, że około połowa populacji przeszła ostre zapalenie zatok, a około 15 % choruje na przewlekłe zapalenie zatok.

Typowymi objawami zapalenia zatok są:

  • niedrożność nosa,
  • gęsta wydzielina z nosa,
  • która często spływa po tylnej ścianie gardła, zmuszająca do kaszlu i odchrząkiwania,
  • uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy,
  • upośledzony węch,
  • kaszel,
  • gorączka.

Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym większa jest szansa na całkowite wyleczenie. Nie lekceważ długotrwałego, obfitego kataru ani bólu głowy. Wg statystyk nawet do 70% rzekomych bóli migrenowych ma swoje źródło w chorych zatokach.


Torbiele zatok

Torbiel jest to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej ilości komór wypełnionych płynem. Torbiele zatok powstają w następstwie przewlekłych procesów zapalnych zlokalizowanych w zatokach przynosowych.
Torbiele zazwyczaj są zmianami łagodnymi, ale w związku z toczącym się przewlekle procesem zapalnym, a także zmianami w obrębie komórek nabłonka tworzących torebkę torbieli, zmiany te mają niekiedy tendencję do złośliwienia. Z tego powodu powinny być usuwane operacyjne.

 

FEOZ czyli Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok (ang. FESS - Functional Endoscopic Sinus Surgery)

to nowoczesny, minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, podczas którego z zatok usuwane są wszelkie przeszkody utrudniające przewietrzanie zatok. Operacja przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. W trakcie operacji chirurg spoglądając przez endoskop wprowadzony przez nozdrza przednie, za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi otwiera zablokowane ujścia wszystkich zatok przynosowych, usuwając zwężające je struktury kostne i śluzowe (np. polipy nosa). Przy użyciu narzędzi tnących oraz shaverów maksymalnie ogranicza się ilość usuwanych tkanek, minimalizując uszkodzenia niezmienionej błony śluzowej. Wpływa to korzystnie na skrócenie procesu gojenia i skuteczne wyeliminowanie przyczyn zapalenia zatok przynosowych.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu chirurg zakłada opatrunek (tamponadę), który jest zdejmowany na następny dzień. Pacjent, w zależności od zakresu zabiegu, może zostać wypisany przez lekarza prowadzącego tego samego dnia lub zostaje na noc pod obserwacją. Po operacjach zatok nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, w tym pływania, nurkowania, które nie są zalecane w przypadku chorób zatok.

Płukanie zatok Hydrodebrider


Rozpuszczalne opatrunki donosowe - czyli jak zminimalizować ból po zabiegu laryngologicznym

NexPak to zaawansowany technologicznie naturalny produkt, który stanowi bezbolesna alternatywę tradycyjnej tamponady zakładanej po zabiegach nosa i zatok. Rozpuszczalny, biokompatybilny opatrunek do nosa wykonany jest w 100% ze składników pochodzenia roślinnego. Ma on na celu zapobieganie pooperacyjnym i pourazowym zrostom w jamie nosowej i jamie zatok, jednocześnie minimalizuje krwawienie i obrzęk.

Przewaga opatrunków w technologii NexPak nad konwencjonalnymi opatrunkami donosowymi:

- rozpuszczalny w przeciągu 7-14 dni w zależności od środowiska
- łatwo usuwalny po założeniu
- pęczniejący po nasączeniu solą fizjologiczną
- biokompatybilny - wykonany w 100% z polisacharydów roślinnych
- minimalizuje krwawienie i obrzęk po zabiegach chirurgicznych
- opatrunek dostosowuje się do kształtów anatomicznych
- łatwy w użyciu - nie wymaga dodatkowego przygotowania przed zastosowaniem
- nie wymaga specjalnych warunków przechowywania
- nie powoduje efektu rozpychania i ucisku przez co jest praktycznie nieodczuwalny.

W Domu Lekarskim dajemy pacjentom, zgodnie z rekomendacją lekarza specjalisty laryngologa, możliwość dodatkowego zastosowania rozpuszczalnych opatrunków donosowych po zabiegach laryngologicznych. Więcej informacji: ekoscielniak@domlekarski.pl, tel. 515 081 345.


Opisane powyżej schorzenia często występują jednocześnie ze zmianami chorobowymi w obrębie nosa (skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych), dlatego też ostateczna wycena zabiegu jest możliwa dopiero po konsultacji specjalisty laryngologa. Prawidłowa diagnoza zaburzeń jest podstawą przy ustalaniu sposobu leczenia i zawsze uzgadniana jest indywidualnie, w trosce o bezpieczeństwo pacjenta i z myślą o jego całkowitym wyleczeniu.


Zabiegi przeprowadza dr Krzysztof Cecherz z Warszawy w Centrum Zabiegowym Domu Lekarskiego przy ul. Gombrowicza 23a w Szczecinie. Rejestracja na konsultację tel. 515 081 345 lub 91 464-19-22.

Nagroda Gospodarcza BUSOLA BIZNESU 2011 Gazele Biznesu 2012 spółka notowana na New Connect RYNEK AKCJI GPW hope glc Diament Forbesa
Copyrights © 2012 Dom Lekarski. All rights reserved. Dom Lekarski Centrum Medyczne w CH Turzyn, tel. 91/46 46 469, 91/46 46 470